CED Ekologia Akustyczna
Biuro Dźwięku Katowice w ramach działań Centrali Eksperymentów Dźwiękowych zaprasza początkujących i doświadczonych twórców na warsztaty:
Słuchanie Miasta – warsztaty ekologii akustycznej.
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, co to jest krajobraz dźwiękowy i czy można zobaczyć uszami. A także, czy można rozpoznać osobę po dźwiękach jakie wydaje ? Czy można zidentyfikować przyjaciół po tempie chodu, odgłosach obuwia lub subtelnych dźwiękach ubrania ?
Uczestnicy będą rozpoznawać dźwięki, poznają świat szmerów i hałasów, które nas otaczają. Wezmą udział w ekologicznych zabawach akustycznych związanych z dźwiękiem, własnym głosem i ciałem w przestrzeni. Dowiedzą się czy możliwy jest ruch bez dźwięku i zbadają czy istnieje Cisza.
Element warsztatów będzie wprowadzenie w praktykę spacerów akustycznych tzw. spacerów ze słuchaniem oraz realizacji prostych nagrań terenowych.
——————————————————————————
Inspiracją dla tego typu warsztatów jest idea akustycznej ekologii stworzona i rozwijaną od połowy lat 60 XX wieku przez kanadyjskiego kompozytora R. Murray’a Schafer oraz jego zespół badawczy “World Soundscape Project”. Według Schafera otoczenie dźwiękowe jest “zanieczyszczone”, a przyzwolenie kultury zachodu na bezwzględny prymat postrzegania wizualnego hamuje wrażliwość na dźwięk. Centrum Schaferowskiej koncepcji ekologii akustycznej stanowi idea środowiska jako utworu muzycznego. Według Shafera poznanie i zbadanie stanu otaczającego krajobrazu dźwiękowego jest etapem prowadzącym do późniejszego świadomego twórczego jego kształtowania.
——————————————————————————
Wymagania od uczestników:
Warsztaty realizowane będą bez użycia technologii.
Termin: 18.08.2016 r. w godzinach 13.00-17.00
Prowadzenie: Krzysztof Topolski
Miejsce: Wrocław Rynek 25 oraz plener.
Rekrutacja na warsztaty odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego: http://tinyurl.com/hbr6gdp
Zapraszamy!
——————————————————————————
Krzysztof Topolski
Perkusista, elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, kurator. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise, soundscape i groove. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna. Komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe oraz realizuje nagrania terenowe. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty. Był kuratorem festiwalu Soundplay 2014 oraz cyklu warsztatów Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku. Z saksofonistą Tomaszem Dudą tworzy projekt Arszyn / Duda. Z Adamem Witkowski i Wojtkiem Juchniewiczem tworzy grupę Wolność. Swoją muzykę publikował w takich wytwórniach jak, Sangoplasmo, Post_Post, Nefryt, Monotype, Audiotong, Sqrt, Lado ABC, Plg, Konkretourist, Pawalacz Perski.
ww.krzysztoftopolski.wordpress.com