Wykłady BDK: Radek Sirko – Pozaaudialne peryferia dźwięku

data wpisu: 15.05.2022

Zapraszamy na cykl wykładów z dr Radkiem Sirko, który będzie oscylował wokół pracy doktorskiej „Pozaaudialne manifestacje i epifenomeny dźwięku. Intermedialność i multisensoryczność sygnałów audio”.

W trakcie spotkań, które odbędą się Kinie R50 ASP Katowice (Raciborska 50), Radek opowie o swojej twórczości, poszukiwaniach i obszarach badawczych, na które składają się między innymi eksperymenty na styku muzyki i sztuk wizualno-przestrzennych, dźwiękowy konceptualizm, akustyczna mediologia, sound art oraz technologie audialne.

Celem wykładów jest odejście od prymatu ucha, jako domyślnego medium w interpretacji dźwiękowych fenomenów oraz zwrócenie uwagi na plastyczność fal akustycznych.

Podczas pierwszego spotkania zastanowimy się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym; przybliżymy sobie jego naturę i postaramy się odpowiedzieć na pytania czym jest (a czym nie jest) dźwięk, jakie są jego możliwości, parametry i funkcje. Prześledzimy również pierwsze kroki muzyki zachodniego kręgu kulturowego przez pryzmat jej funkcjonalności. Postaramy się zrekonstruować doświadczenie audialne w perspektywie klasycznych modeli z obszaru badań komunikologicznych oraz – wychodząc od filozofii, a kończąc na fizjologii – zrekonstruujemy proces słuchania.

Radek Sirko – artysta dźwiękowy, producent i realizator, kulturoznawca, wykładowca akademicki. Od 2011 roku regularnie wydaje albumy z eksperymentalną muzyką elektroniczną, głównie pod pseudonimem Duy Gebord. Jego utwory można znaleźć na wielu krajowych i zagranicznych kompilacjach; występował na żywo m.in. na festiwalach Tauron Nowa Muzyka, Unsound czy Cocart oraz na licznych wydarzeniach cyklicznych, takich jak Brutaż czy Fala Dźwięku. Od 2015 współprowadzi label Audile Snow, w którym wydaje młodą polską elektronikę na kartach microSD. Autor filmu Pogłos/Reverberation (2015), członek kolektywu muzyczno-aktywistycznego DESTITUTE, wielokrotnie współpracował z magazynem Glissando, kolektywem Oramics i domem mody i sztuki BAZAR. Doktor intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, autor audycji muzycznej Run Out Of Music, archiwizuje śląską architekturę socmodernistyczną i sztukę w przestrzeni publicznej na profilach @katosmos i @tychy_budowlanych. Lubi stare polskie przygodówki.