Warsztaty BDK – Elektrosluch

data wpisu: 25.04.2017

Biuro Dźwięku Katowice zaprasza na warsztaty pt. „Elektrosluch” .

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję samodzielnie zbudować urządzenie do nasłuchu pola elektromagnetycznego Elektrosluch Mini City i wraz z jego twórcą Jonášem Gruską wyruszyć w miasto na poszukiwania niesłyszanych dotąd dźwięków.

Jonáš urodził się w Czechosłowacji, studiował na Instytucie Sonologii w Hadze i na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego głównym polem zainteresować są chaotyczne rytmy, psychoakustyczne właściwości dźwięku i nagrania terenowe (field recording). Stworzył wiele dźwiękowych instalacji site-specific bazujących na pryncypiach rezonansu akustycznego materiałów i przestrzeni. Prowadził warsztaty z zakresu udźwiękawiania, nagrań terenowych, nasłuchu elektromagnetycznego i programowania dźwięku. Swoje prace wykonywał I wystawiał w na wielu eksperymentalnych festiwalach m.in. Kraak (BE), Unsound (PL), Norberg (SE), Sonic Experiments @ ZKM (DE), Audio Art (PL), Borealis (NO), Next (SK). W 2009 roku założył
publikujący eksperymentalną sztukę i muzykę label LOM. Od 2013 organizuje ZVUK – plenerowy festiwal
muzyki eksperymentalnej.

Rekrutacja na warsztaty zakończyła się 27 kwietnia o godz. 23:59

 

Termin: 13-14.05.2017 r. 10:00-18:00
Prowadzący: Jonáš Gruska, Piotr Ceglarek
Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów, Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice, Sala nr 204 (II p.) – Biuro Dźwięku.

UWAGA 1:

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak zestaw do samodzielnego zmontowania własnego urządzenia Elektosluch Minicity można zakupić w specjalnej cenie 15 euro (płatne gotówką w walucie euro w trakcie warsztatów).

Organizatorzy i prowadzący udostępnią również zestaw gotowych urządzeń dla uczestników, którzy nie będą chcieli zakupić KITu. Zakup nie jest konieczny do wzięcia udziału w Warsztatach.

UWAGA 2:

Do budowy urządzenia nie jest wymagane doświadczenie z lutowaniem i budową elektroniki. Zestaw nie jest skomplikowany, a warsztaty zaczną się od krótkiego „kursu” lutowania.

Zapraszamy!

Studio Biura Dźwięku Katowice

data wpisu: 22.04.2017

Ogłaszamy kolejny element tegorocznego programu:
Studio Biura Dźwięku Katowice.

Oferujemy nieodpłatny cykl jednodniowych sesji:
Sam na sam z Soundsystemem BDK (w konfiguracji kwadrofonicznej lub stereo), podstawowym osprzętem oraz indywidualnymi konsultacjami.
W poniedziałkowy wieczór (24.04) rozlosujemy bilety na pierwsze sześć terminów: 29.04, 30.04, 20.05, 21.05, 17.06, 18.06
Chętnych do wylosowania jednego z nich prosimy o wypełnienie formularza wraz z krótkim uzasadnieniem.

Dodatkowe pytania prosimy kierować pod adres biurodziweku@gmail.com

Tracklista #1 – Początki elektroniki…

data wpisu: 19.04.2017

Uwaga uwaga! – nowy element programu BDK.

„Początki elektroniki i eksperymentu”, „Ambient i minimal music” oraz „Dźwięk – język sztuki” to tytuły trzech multimedialnych wykładów pt. Tracklista, które przygotuje dla nas Marcin Dymiter aka Emiter.

Wszystkich spragnionych wiedzy i wrażeń słuchowych zapraszamy na pierwsze spotkanie już 20 kwietnia.

Tracklista to edukacyjna forma audio łącząca dj set z rodzajem wykładu o muzyce i awangardowych kierunkach w XX wieku.
Prezentacja muzyki w wersji ponadstylistycznej i międzygatunkowej.

Każdy z uczestników otrzymuje listę prezentowanych utworów z nazwiskami kompozytorów i szereg informacji (linków internetowych), gdzie można znaleźć informację o muzyce współczesnej.
Tracklista dotychczas była prezentowana m.in. w CSW Zamek Ujazdowski(Warszawa), BWA w Tarnowie, Uniwersytet im.M.Kopernika (Toruń), Galeria El (Elbląg), Teatr w oknie (Gdańsk), Muzeum Miasta Gdyni.

Tracklisty w Biurze Dźwięku odbywać się będą w Katowice Miasto Ogrodów sala 204
od 18:30 do 20:30.
Wstęp wolny!

Terminy kolejnych wykładów:

20 kwietnia – „Początki elektroniki i eksperymentu”.
11 maja – „Na marginesie muzyki: ambient, minimal music”.
1 czerwca – „Dźwięk – język sztuki”.

Mikrorezydencja BDK #5 – Mikołaj i Piotr Tkacz

data wpisu: 07.04.2017

Tegoroczny cykl Mikrorezydencji BDK rozpoczynamy ze zdwojoną mocą, czyli za sprawą połączonych sił braci Tkacz (Piotr Tkacz & Mikołaj Tkacz). Spodziewajcie się niespodziewanego!

Koncert podsumowania Mikrorezydencji odbędzie się 7 kwietnia 2017 r. o godz. 20.00 w Sali grudniowej (211) na I p.
Katowice Miasto Ogrodów Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek,

Wstęp wolny

Piotr Tkacz (ur. 1985) – improwizator, organizator, DJ. Publikował między innymi w „Czasie kultury”, „Glissando”, „2+3D”, „Dwutygodniku”, „Fragile”, „Jazz Forum”, „M|I”. Prowadzi audycję „Zasypywanie kanonu” w Radiu Afera. Zaangażowany w takie inicjatywy jak cykl „za duszno”, festiwal muzyki improwizowanej „FRIV”, „Warsztat dźwięków”, „Nasłuch aktywny/pasywny”.
Współtworzy zespoły: Kurort, Radioda, Revue svazu českých architektů, Stupor, Tkacze, Lata, Sumpf. Nagrywał także z Alice Hui-Sheng Chang, Seijim Morimoto, Hermanem Müntzingiem i Pascalem Battusem. Interesują go partytury otwarte (tekstowe i graficzne) zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.
Występował m.in. na festiwalu Malta, Ostrava New Music Days, Animator, Musica Electronica Nova. Dawał gościnne wykłady w Narodowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, na FAMU w Pradze i w toruńskim Kulturhauz.
Udziela się także jako DJ, obecnie w dwóch wcieleniach: DJ 2 Lewe Ręce i DJ Viagem ao Fim da Noite.

piotrtkacz.tumblr.com/
zaduszno.wordpress.com
zasypywaniekanonu.wordpress.com
https://www.mixcloud.com/dj2lewerece
https://www.mixcloud.com/DJViagemaoFimdaNoite


Mikołaj Tkacz aka WSZYSTKO – rocznik 1991, poznaniak, rysownik komiksowy, wideoartysta, beatmaker-improwizator. W gimnazjum zaczął robić podkłady do swojego rapowania, by po latach zorientować się, że nie miały one nic wspólnego z hip-hopem. Dobre bity zaczął robić na studiach, kiedy pojął co to samplowanie, w którym się zatracił. Efektem tego była lawina projektów (m.in. Herr Rubin, ≤≤bumro≥≥, ETERNAL WOLF, sleepin’), które eksplorowały możliwości samplowania oraz zabawy z rytmem i estetyką. W wyniku tego wszystkiego powstało nomen omen WSZYSTKO – projekt, w którym może wydarzyć się wszystko ze świata Mikołaja Tkacza. Oprócz tworzenia muzyki zajmuje się jej wydawaniem – współprowadzi label kasetowy -Super- z muzyką konceptualną i eksperymentalną (www.facebook.com/superlabel ) oraz swój autorski label Clipart Poesies, w którym opublikował płyty ≤≤bumro≥≥ i ETERNAL WOLF. Na codzień zajmuje się naprawdę nieśmiesznymi rysunkami (www.facebook.com/MAZOL.i.MT ) i wraz ze swoją grupą komiksową Maszin wydaje serię bezprecedensowych albumów komiksowych (takich jak jego komiks „Przygody Nikogo”). Oprócz tego tworzy prace nagradzane na festiwalach wideo-artu, m.in. „Rysunki, które zrobiłem w manii” ( http://vimeo.com/42923045 ).

https://soundcloud.com/wszystko-all
http://soundcloud.com/tv-ost
http://soundcloud.com/eternal-wolf
http://bumro.tumblr.com/
http://www.mixcloud.com/MIKSON/slept-parts-12/