Warsztaty BDK #4 Re-Start

data wpisu: 23.09.2016

Biuro Dźwięku Katowice zaprasza na warsztaty elektronicznej produkcji dźwięku pt. Re-Start

Dedykujemy je osobom, które stawiają pierwsze kroki w tworzeniu muzyki elektronicznej lub chcą uporządkować swoją dotychczasową wiedzę praktyczną i teoretyczną związaną z pracą w środowiskach DAW (Digital Audio Workstation) oraz korzystaniem ze sprzętów hardware’owych.

W programie obok wykładów dotyczących historii rozwoju technologii produkcji muzyki elektronicznej poruszymy takie zagadnienia jak: typy syntezy, podstawy miksu, narzędzia produkcyjne, aranżacja domowego studia czy łączenie technologi analogowej z cyfrową.

Będzie to pigułka rozruchowa zawierająca nie jedno uniwersalne rozwiązanie, a szereg drobnych wskazówek, patentów, i technik produkcyjnych.

Rekrutacja na warsztaty odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod tym linkiem: http://tinyurl.com/w4-restart

Termin: 8–9.10.2016 r.
Prowadzenie: Kuba Sojka i Radosław Sirko

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów (s. 211, II p.),
Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Zapraszamy!

Centrala Eksperymentów Dźwiękowych / Experimental Sound Exchange

data wpisu: 02.08.2016

 

Od 15 do 21 sierpnia 2016 zapraszamy do Centrali Eksperymentów Dźwiękowych.
kamienica Rynek 25, Wrocław

AARPS (Katowice)
Arszyn gra De Maria (Gdańsk)
Bellows (Mediolan, IT)
Piotr Ceglarek (Katowice)
Czarny Latawiec (Wrocław)
Ronnie Deelen (Londyn/Katowice)
DJ JD (Katowice)
duy gebord (Warszawa)
EERT (Katowice)
Emiter (Gdańsk)
K. (Łódź)
Bartosz Kruczyński + Botanica (Lublin/Chełm Lubelski/Warszawa)
Wojciech Kucharczyk (Skoczów)
Giuseppe Ielasi (Mediolan, IT)
Gerard Lebik (Wrocław)
Max Loderbauer (Berlin, DE)
Piołun (Lublin)
Nicola Ratti (Mediolan, IT)
RNA2 (Łódź)
Jacek Sienkiewicz (Warszawa) 

INFO (pl)

INFO (eng)

FB event

KSAF 2016 MUZYKA: Popołudniowy plener dźwiękowy #3 Burnt Friedman + C&D, Duy Gebord, High Fall

data wpisu: 11.06.2016

Biuro Dźwięku Soundsystem ponownie wyrusza w miasto, aby otworzyć 6. edycję Katowice Street Art Festival. Park Bogucki w niedzielne popołudnie wypełni fuzja techno, dub, jazz i world music za sprawą dwugodzinnego, wielokanałowego koncertu niekwestionowanej legendy elektroniki – BURNTA FRIEDMANA, który dosłownie „zagra” na amplifikowanej muszli koncertowej! Towarzyszyć mu będą dwa live sety eksperymentalnej elektroniki, które zaprezentują pochodzący ze Śląska DUY GEBORD i HIGH FALL oraz kwadrofoniczna improwizacja przygotowana przez duet kuratorów Biuro Dźwięku Katowice – CEGLAREK & DYBAŁA.

TT:
14:00 Ceglarek & Dybała
15:00 Burnt Friedman
17:00 Duy Gebord
18:00 High Fall

WSTĘP WOLNY!

 

BURNT FRIEDMAN
jest
od lat jednym z najbardziej docenianych niemieckich twórców elektroniki z prawie czterdziestoletnim doświadczeniem. Urodził się w 1965 w Coburgu, od 2009 mieszka w Berlinie. Muzyką zaczął intensywnie zajmować się pod koniec lat 80-tych będąc jeszcze studentem sztuk pięknych w Kassel. W 1979, gdy rozpoczął studia podyplomowe na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii regularnie publikował już własne produkcje. Rozpoznanie na Kolońskiej scenie muzyki elektronicznej zawdzięcza głównie swoim pierwszym występom na żywo.
W latach 90-tych Burnt rozwijał się tworząc uznane projekty i kolaboracje z Jaki Liebezeit, Hayden Chisholm, Root70, Atom™ – jako połowa duetu Flanger, Tim Motzer, Steve Jansen and David Sylvian (jako Nine Horses). W 2000 roku powołał do życia własną wytwórnię Nonplace, która w katalogu posiada aktualnie 42 wydawnictwa. Tworząc w tym czasie solo jako Burnt Friedman zwalczał uprzedzenia dotyczące autentyczności muzyki zaprogramowanej komputerowo.
Jego koncertowo-studyjna współpraca z Jaki Lebezeitem (byłym perkusistą legendarnej grupy CAN) licząca już prawie 15 lat, doprowadziła do wypracowania pionierskiej formy muzyki elektro-akustycznej. Warsztat i wypracowany, uniwersalny język muzyczny pozwolił im świadomie zdystansować się od tradycji muzyki zachodnioeuropejskiej i anglo-amerykańskiej.
www.burntfriedman.com

Duet Burnt Friedman & Jaki Lebezeit odwiedził już Katowice dwukrotnie.
W 2004 roku (JazzClub Hiponza) w formacji: Burnt Friedman & Nu Dub Players, featuring Jaki Liebezeit
oraz w 2013 roku w ramach Katowice JazzArt Festival. Natomiast Flanger zagrał w Katowickiej Hipnozie we wrześniu 2005.

DUY GEBORD
to jednoosobowy projekt muzyczny z pogranicza eksperymentalnej elektroniki, idm, techno, industrial, noise, acid, ambient, minimal, glitch. eksplorujący analogowe i cyfrowe techniki kompozytorskie, podczas koncertów ewokujący dźwięki gęste i rytmiczne. projekt skupia się na aspekcie narracyjnym elektronicznej muzyki instrumentalnej. Występował m.in. na Brutażu, Canti Illuminati, Cocarcie, Sonic Phenomena, Strefie Monotype oraz na Festiwalu Unsound. Do tej pory wydał: Mangrove (wounded knife, 2014), Kelp (pawlacz perski, 2014), Kildew (bdta, 2014) i Qualm (audile snow, 2015). Współprowadzi mini label Audile Snow.
www.duygebord.bandcamp.com
www.audilesnow.bandcamp.com

HIGH FALL
to projekt autorstwa Wawrzyńca Wróblewskiego, artysty wizualnego, absolwenta Warszawskiej ASP, producenta muzycznego i od niedawna założyciela mikro labelu Sinesia promującego niezależna muzykę elektroniczną ze Śląska. Zadebiutował w zeszłym roku albumem „^” pod szyldem wytwórni Audile Snow, a w tym roku wydałj uż drugi mini album „default landscapes” w Sinesii. Od tego czasu regularnie koncertuje i organizuje eventy w regionie. Jego twórczość to głównie melodyjne surowe tła oraz minimalistyczne krajobrazy w większości inspirowane muzyką filmową. Z pozoru ambientowe i niekiedy improwizowane utwory często przeradzają się w bardzo rytmiczne i wyraziste kompozycje osylujące wokół stylistyki techno i trance.
www.soundcloud.com/high_fall

CEGLAREK & DYBAŁA
czyli Piotr Ceglarek i Jan Dybała. Śląscy twórcy multimedialni, absolwenci Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Łączy ich zamiłowanie do eksperymentów w dziedzinie syntezy dźwięku i obrazu. Od 2007 roku wraz z Ronnie Deelenem współtworzyli m.in. audiowizualne 8-bitowe trio RGBoy oraz retro-syntezatorowy projekt Teleport Katowice. Na początku 2014 roku wraz z ZuzannąWaltoś w ramach dzialności Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów powołali do życia projekt Biuro Dźwięku Katowice – integrujący lokalnych twórców muzyki elektronicznej w ramach otwartych sesji, warsztatów i koncertów. Duet Ceglarek & Dybała generuje na żywo otwarte kompozycje na syntezatorach modularnych z pogranicza eksperymentalnej elektroniki, techno i dub’u.
www.soundcloud.com/ceglarek_dybala

Biuro Dźwięku Soundsystem
to mobilna jednostka nagłośnieniowa zaprojektowana na potrzeby kameralnych koncertów i kwadrofonicznych eksperymentów dźwiękowych. W ramach Soundsystemu, lokalni artyści oraz goście specjalni koncertują w niecodziennych i zapomnianych zakątkach Katowic, zapraszając słuchaczy do eksploracji miasta. Pierwszym reaktywowanym obiektem 16 maja 2015 r. był a muszla koncertowa w Parku Boguckim, gdzie m.in. zagrał m.in.ROBERT LIPPOK (współzałożyciel legendarnego zespołu To Rococo Rot.

Wydarzenie przygotowane przez Biuro Dźwięku Katowice.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Katowice Miasto Ogrodów

Warsztaty BDK #3 Auto

data wpisu: 14.05.2016

Biuro Dźwięku Katowice zaprasza początkujących i doświadczonych twórców na warsztaty ekologii akustycznej, field recordingu oraz tworzenia wielokanałowej instalacji dźwiękowej pt. Auto!

Krzysztof Topolski aka Arszyn oraz kuratorzy BDK Piotr Ceglarek i Jan Dybała przeprowadzą z uczestnikami ćwiczenia ze słuchania i czyszczenia uszu inspirowane nurtem akustycznej ekologii, nagrania terenowe w plenerze oraz realizację instalacji dźwiękowej z ich wykorzystaniem. Wraz z uczestnikami przeanalizują zjawiska dźwiękowe w przestrzeni miasta Katowice generowane przez przemieszczające się źródła dźwięku i spróbują odtworzyć je w formie elektroakustycznej wielokanałowej instalacji dźwiękowej.

Krzysztof Topolski: „Auta, samochody, a właściwie dźwięki, które wydają stanowią bezspornie jeden z najsilniejszych symboli dźwiękowych (eng. sound mark) współczesnego miasta i całej zmotoryzowanej cywilizacji. Dźwięki silników oraz poruszania się samochodów, wydają się w mieście tak oczywiste, że aż banalne. Zazwyczaj mieszkańcy miast pytani o swój stosunek do samochodów, prezentują jednoznaczne nastawienie negatywne. Samochody i ich dźwięk wydają się przeszkadzać, nikt nie zachwyca się dźwiękami aut, nikt ich nie lubi, wszyscy woleliby się ich pozbyć.”

 

Wymagania od uczestników:
Część zadań realizowanych będzie bez użycia technologii. Do samodzielnej pracy niezbędny będzie laptop z oprogramowaniem do edycji audio. Mile widziany własny rejestrator.

Termin: 28–29.05.2016 r.
Prowadzenie: Krzysztof Topolski, Piotr Ceglarek i Jan Dybała
Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów (s. 211, II p.),
Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice
oraz plener.

Zapraszamy!